İlişkiler

çift

Her obezite cerrahisi öncesinde ve sonrasında hastaya gerekli maddi ve manevi desteğin ailesi ve yakın çevresi tarafından verilmesi gerekmektedir. Çeşitli cerrahi olmayan yöntemlerle kilo vermeyi başaramayan kişilerde özgüven eksikliği görülebilmektedir. Ayrıca yemek bağımlılığı da kişinin yaşam tarzını ve psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Obezite cerrahisi bir amaç değil araçtır. Kişinin eski alışkanlıklarından kurtulması ve yepyeni bir beslenme-egzersiz disiplinini benimsemesi için gerekli psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilir.

Aşırı kilo kaybının hem pozitif hem de negatif sonuçları olacaktır. Pozitif sonuçları arasında; kişi fiziksel olarak daha iyi gözükür ve daha iyi hisseder. Kişi fiziksel olarak artık daha çekici bir görünüme kavuşmuş olur ve daha fazla saygı görür. İş yerinde ve normal sosyal hayatta daha olumlu davranılacaktır.

Olumsuz tarafından bakılacak olunursa; obezite cerrahisi hastası, obez kişilere yapılan ayrımcılığın farkında olup bazı durumlara şaşırabilir. Kendi kendine “Bu kişi tüm bu kiloları kaybetmemiş olsaydım, bana aynı şekilde davranır mıydı ?” veya “Obezite ayrımcılığını şimdi “öteki tarafta” olduğum için nasıl ele alabilirim ?” sorularını sorup bu durumdan psikolojik olarak etkilenebilir. Bu gibi durumlarda daha önceden obezite cerrahisi geçirmiş kişilerin fikirlerini almak çok daha sağlıklı olacaktır.