Tüp Mide Ameliyatı Rehberi

mide

Tüp  mide ameliyatı; midenin yaklaşık olarak %80 ‘inin çıkarılmasıyla gerçekleştirilen bir operasyon olup, midenin geri kalan kısmının tüp şekline benzemesi nedeniyle bu ismi almıştır. Bu cerrahiyle birlikte hastanın midesini küçülterek, daha az yemek yemesinin amaçlanmaktadır.

Operasyon midenin tepe kısmının, gövdesinin bir kısmının ve antum diye adlandırılmış bölümünün büyük bir kısmının çıkarılmasıyla yapılmaktadır. Midenin küçük kenarının yanında bulunan kısımlar ve pilor yerinde bırakılmaktadır. Genellikle laparoskopik olarak yapılır, aşağıdaki bölümlerde bu ameliyatın nasıl yapıldığına dair detaylı anlatım mevcuttur. Geriye hacimsel yaklaşık olarak 150 mililitreye denk gelen bir mide kalmış olur.

Sindirim sistemine dokunulmadığından, ameliyattan sonra herhangi bir emilim problemi yaşanmamaktadır.

Tüp mide ameliyatının uygulanabilmesi için hastanın kesinlikle 18 yaşının üzerinde olması gerekmektedir ve genellik vücut kitle endeksi 35 ‘in üzerinde olan hastalara yapılmaktadır. Fakat son kararı hastanın doktoruyla birlikte vermesi en sağlıklıdır.

Cerrahi yöntemlerle kilo vermeyi düşünen bir obez hastasının daha önceden diyet gibi cerrahi olmayan, geleneksel yöntemlerle kilo vermeyi denemiş ve başaramamış olması gerekmektedir.

Bu operasyonun sonucu olarak hasta;

  • Daha az aç hisseder çünkü ufalan mide daha az açlık hormonu salgılar.
  • Yemek yedikten sonra doygun hisseder.
  •  İlk sene içerisinde fazla kiloların %70’ine varan miktarından kurtulur.
  • Obeziteyle ilişkili hastalıkları varsa onların tedavisinde de gelişme kaydetmiş olur.

Obezite cerrahisinde kullanılan bu yöntemi daha ayrıntılı olarak incelediğimiz tüp mide ameliyatı yazımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.