Obezite Cerrahisi ve Komplikasyonları

vücut ve organlar

Obezite cerrahilerinde en ciddi komplikasyon ölüm riskleridir. Gastrik bypass cerrahisinde ölüm oranı %0.5-1 arasında iken mide bandı uygulamasındaki ölüm riski iki binde bir kişi gibi düşük bir rakam olduğu saptanmıştır. Tüp mide cerrahisinde ise ölüm oranı %0.03’tür. Ancak gözden kaçırılmaması gereken noktalardan birisi de her ameliyatta ölüm riskleri mevcuttur.

Obezite cerrahilerinin diğer genel komplikasyonları arasında kusma, reflü, mide fıtığı riski ve ameliyat sonrası kaçak oluşması riskleridir. Bu noktada ameliyatı hangi uzman cerrahlar ve ekipleri tarafından yapıldığının önemi yüksektir. Reflü; ilaçları ile ve doğru diyetlerle yüksek oranda kontrol edilebilmektedir. Fıtık riski ise her 10 hastadan 1’inde görülebilmekle birlikte, bu hastalar ikincil bir laparoskopik mide ameliyatına ihtiyaç duyabilmektedirler. Yine kararı cerrah ve hastası danışıklı bir şekilde vermelidir. Laparoskopik cerrahi mide fıtığı riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Obezite cerrahilerinden sonra kaçak riski çok önemlidir. Mide bandı ameliyatından sonra band kayması ve/veya kaçaklar olabilmektedir. Bağırsak tıkanıkları ve marjinal ülserler çok nadir görülebilmektedir. Bazı besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin yeteri kadar sindirilememesi problemleri görülebilmektedir fakat bunlar doktorun yazacağı takviyelerle giderilebilmektedir.