Tekrar Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatından sonra ilk 7 yıl içerisinde, bu ameliyatı geçiren hastaların %19.9’ u tekrar bir kilo verme cerrahisi geçirirler. Tekrar bir ameliyat yapılması için gereken en yaygın sebepler;

 • Tekrar kilo alımı,
 • Yeteri kadar kilo kaybı olmamasıdır.

Gastrik reflü de revizyon ameliyat için bir sebep olabilir fakat bu durum çok nadirdir.

Reflü ve benzeri yan etkiler ve tekrar kilo alımı tüp mide ameliyatından itibaren 18.aydan 6.yıla kadar her zaman başlayabilir.

Yetersiz Kilo Kaybı Sebebiyle Revizyon

            Tüp mide ameliyatından sonra ortalama kilo kaybı aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • 3. Ay itibariyle; fazla kiloların yaklaşık 3’te 1’i,
 • 6. Ay itibariyle; fazla kiloların yaklaşık yarısı,
 • 12. Ay itibariyle; fazla kiloların yaklaşık %70’i verilmektedir.

Eğer hastanın ameliyat sonrası kilo kaybınız bu ortalamalardan uzak ise cerrahıyla tekrar bir görüşme yapmalı ve şikayetlerini paylaşmalıdır.

Ameliyat sonrası yavaş kilo kaybı genellikle zayıf bir diyet ve yaşam tarzı sebeplidir. Hastanın doktoru diyet, yaşam tarzı ve psikolojik olarak gerekli desteği sağlamalıdır. Hasta gerekli diyete ne kadar erken başlarsa, hayatını çok daha çabuk düzene sokacaktır.

Tüp mide hastalarının daha az kilo vermelerinin sebebi, nadiren de olsa cerrahın ameliyatı uygun bir şekilde sonuçlandırmamasıyla ilgili olabilmektedir. Tüp mide cerrahisi sonrası yeterli kilo kaybına sebep olmayan cerrah hataları şunlardır:

 • Mide fıtığının teşhisinin ve tedavisinin ameliyat esnasında sağlanamaması, (midenin diyafram kasını yukarı doğru sıkıştırmasıyla ilgili obeziteyle ilişkili yaygın bir sorundur.)
 • Midenin yeteri kadar ufaltılamaması,
 • Gastrik fundus olarak adlandırılan midenin üst kısmının tamamen çıkarılmaması durumlarıdır.

Tüp mide ameliyatı, hastanın yemek yerken daha çabuk doymasına ve mide tarafından salgılanan, açlığa neden olan hormonların miktarını azaltarak sonuç verir. Yukarıdaki cerrah hataları, bunlardan birinin veya her ikisinin etkilerini azaltabilir veya önleyebilir.

Tekrar Kilo Alımı Sebebiyle Revizyon

            Tüp mide ameliyatı sonrası her 10 hastadan en az 3’ü tekrar kilo alma problemiyle karşılaşmaktadır. Bu miktar düşük de olabilir, hasta tüm verdiği kiloları geri aldığı da görülebilmektedir. Genellikle kilo geri alımı 18. Aydan itibaren başlamakta birlikte ilk 6 yıla kadar olabilmektedir ve bunun sonucu olarak:

 • Tekrar genişleyen mide kişiyi daha aç hissettir ve daha fazla yemek yemesine sebep olur,
 • Açlığa sebep olan girelin hormonu tekrar eski seviyelerine yükselir,
 • Kişi önerilen diyet ve yaşam tarzı uygulamalarını uymamaya başlar,
 • Kişi tekrar kilo aldığında artık çevresindekilerden kilo vermek için gerekli desteği alamamaya başlayabilir.

Aşırı yemek yemenin sonucu olarak midenin genişlemesi, obezite cerrahisi sonrası hastaların tekrar kilo almalarının en yaygın sebebidir.

Cerrahi sonrası tekrar kilo alma durumu, zamana ve kişiden kişiye göre değişmekte olup sadece çok küçük bir kısım hasta verdiği tüm kilolarını geri almaktadır.

Kalıcı Yan Etkiler

            Çok nadir olmakla birlikte revizyon tüp mide ameliyatı; kalıcı yan etki olarak reflüye ve mide fıtığına sebep olabilmektedir. Bu revizyon ameliyatlarının yaklaşık %2 ‘lik bir bölümü ilaçla ve diyet değişikleriyle giderilemeyen reflüye sebep olduğu uzmanlar tarafından  düşünülmektedir.