Obezite Tedavisi sonrası Tekrar Kilo Alma

Tekrar kilo alma

Tüp mide cerrahisinden 2 yıl sonra, yaklaşık 20 hastadan 1’i belirli noktalardan kilo alabilmektedir. Bu rakam 6. yıldan sonra 4 hastadan 3’üne yükselmektedir. Mide balonu veya mide bandı uygulamalarında geri kilo kazanımları çok daha çabuk olduğu görüşmüştür.

            Ameliyattan sonra 5.yıl dolduğunda ortalama bir tüp mide cerrahisi hastası verdiği kiloların en az %25’ini ve muhtelemen %50 ‘sini geri alabilmektedir.

           Gastrik bypass veya tüp mide cerrahisiyle giderilmiş diyabet, kolesterol gibi hastalıklar, kişinin kilo almasıyla birlikte tekrar geri nüksedebilirler.

            Tekrar kilo alımının en yaygın 2 sebebi;

  • Tüp mide ameliyatından sonra küçülen mideyle beraber hastalar ilk yıllarında küçük besinlerle ve sıvılarla doygun hissetmektedirler. Fakat bu doygun hissetme durum zaman geçtikçe azalabilmektedir ve hastalar daha fazla yemek yemeye başlayabilirler. Bu da kilo geri kazanamı olarak sonuç verir. Gastrik bypass ameliyatı bu konuda daha avantajlıdır çünkü besinlerin emilimini engellemektedir. Böylece hasta bazı besinleri tüketse bile gerçek besin değerlerini alamamaktadır.
  • Hastalar amaçlarından kopabilirler ve tekrar fazla yemek yemeye başlayabilirler bu da hastanın midesini genişletmesine sebep olabilir.

Unutulmaması gereken şey; obezite cerrahisinin sadece bir araç olduğudur. Kişinin verdiği kiloları geri kazanmaması için doğru ürünleri yemeli ve doğru hayat tarzını benimsemesidir.