Mide Bandı Rehberi

Mide Bandı Ameliyatı

Mide bandı cerrahisi (ayarlanabilir gastrik band cerrahisi); midenin üst kısmına, yani yemek borusunun 1-2 cm altına cerrahi olarak bant yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi prosedürdür.

Başarılı geçen bir mide bandı cerrahisi sonucunda hasta;

  • Daha az yemekle daha doygun hisseder,
  • %25 ile %75 arası kilo kaybı yaşanmaktadır,
  • Obezite ilişkili hastalıklarda gerileme sağlanır.

Bant ilk takıldığında, herhangi bir şişirme işlemi uygulanmamaktadır, ancak ilerleyen zaman içerisinde rezervuardan enjektör yardımıyla girilerek, bandın içerisine sıvı verildiğinde, iç kısmındaki baloncuk şişirilir. Böylece midenin daha fazla sıkılması sağlanmaktadır, sonuç olarak hasta daha az yemek durumunda kalmaktadır.  

Mide bandı özellikle diğer tedavi yöntemlerinden verim alamamış hastalar için uygundur. Hastaların genel olarak ortak özelliği, vücut kitle endekslerinin 40kg/m2’nin  üzerinde olmasıdır.

Cerrahi işlem laparoskopik olarak gerçekleşmekte, 45-90 dakika içerisinde tamamlanmakta ve hasta 1-2 gün içerisinde evine taburcu edilmektedir. Mide bandının çıkarılması şart değildir ve doktorun uygun gördüğü süre boyunca midenin üst kısmında durabilmektedir. Böylece bant sıkılaştırılıp veya gevşetilip hastanın doygunluğu sürekli kontrol edilebilmektedir.