Mide Balonu Rehberi

Mide Balonu

Mide balonu obezite tedavisinde uygulanan endoskopik yöntemlerden biridir. Bilinmesi gereken en önemli konulardan birisi mide balonunun cerrahi bir yöntem olmadığıdır, bu uygulama için genel anestezi gerekli değildir. Ayrıca bu balon hastalarda en fazla 6 ay tutulabilmektedir.

Mide balonu silikondan yapılmış bir materyale sahip olup mideye yerleştirildikten sonra  400 cc ile 700 cc arasında bir hacme ulaşmaktadır. Mideye yerleştirilen balonla beraber hastaların mide kapasiteleri küçülür böylece daha az yemek durumunda kalırlar ve kilo verme süreçleri hızlanır.

Mide balonu uygulaması genellikle vücut  kitle endeksi  26-27 kg/m2  üzerinde olup 31-32 kg/m2  ye kadar olan ve cerrahi müdahele düşünülmeyen hasta grupları için diyet-egzersiz tedavisiyle beraber uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra obezite cerrahisinin risk teşkil edebileceği süper morbid obez olarak adlandırılan hastalara da uygulanabilmektedir, böylece bu hasta grubunda yer alan kişilerin obezite cerrahisi öncesinde kilo kaybetmesi sağlanır ve komplikasyon riski azaltılmış olur.

Mide Balonun Faydaları

Mide balonu uygulamasının faydası sadece zayıflatmakla sınırlı değildir, ayrıca tip 2 diyabet, tansiyon yüksekliği, karaciğerde yağlanma, uyku apne sendromu gibi fazla kilolarla birlikte gelişebilen hastalıkların gerilemesine neden olur.  Böylelikle kişilerin yaşam kalitesi artmaktadır.

Mide balonu uygulamasında kaliteli başarı sağlanması için, aynı diğer obezite cerrahilerinden sonra olduğu gibi hastanın yaşam tarzında ve beslenme alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler gereklidir.