Obezite nedir?

obez kadın yemek yiyor

Obezitenin genel tanımı; hastalık ölçüsüne varan şişmalıktır. Obezite günümüzde gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler farketmeksizin çağın en önemli sağlık sorunlarından birisi olarak görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde tüm yapılan zararlı ürünlerin reklam yasakları ve obezite konusunda bilinçlendirici teknolojik uygulamalara rağmen, sadece obez nüfus %6 daha az olduğunu araştırmalar göstermektedir.

İstatistiklere göz atıldığında en yüksek seviyede obezite problemi yaşayan ülkeler; Amerika, Yeni Zelanda, Meksika, Macaristan ve Avustralyadır. Amerika'da obez oranı %40 ı bulmuş durumdadır. Türkiye’de obezite sıklığı erkeklerde %20.5, kadınlarda %41 ‘dir.

Obezite aynı zamanda birçok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. Özellikle diyabet, tansiyon başta olmak üzere birçok kalp ve eklem hastalıklarına sebep olabilmektedir. Obezite tedavisinde kişinin psikolojik olarak kararlılığı çok önemlidir. Obezite cerrahilerinin bir araç olarak önemi yüksek olsa da kararlılık olmadığı zaman birey tekrar midesini genişletebilmekte ve kaybettiği kiloların bir kısmını veya hepsini geri alabilmektedir.