Mide Bandı Ameliyat Süreci

Mide bandı mideye nasıl yerleştirilir?

Mide bandı cerrahisi (ayarlanabilir gastrik band cerrahisi); midenin üst kısmına, yani yemek borusunun 1-2 cm altına cerrahi olarak band yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi prosedürdür. Mide bandı ameliyatı için 30+ vücut kitle indeksi şarttır.

Başarılı geçen bir mide bandı cerrahisi sonucunda hasta;

  • Daha az yemekle daha doygun hisseder,
  • %25 ile %80 arası kilo kaybı yaşanmaktadır,
  • Obezite ilişkili hastalıklarda gerileme sağlanır.

Band ilk takıldığında, bantta herhangi bir şişirme işlemi uygulanmamaktadır, ancak ilerleyen zaman içerisinde rezervuardan enjektör yardımıyla girilerek, bandın içerisine sıvı verildiğinde, bandın iç kısmındaki baloncuk şişirilir. Böylece midenin daha fazla sıkılması sağlanmaktadır, böylece hasta daha az yemek durumunda kalmaktadır.  

Mide bandı özellikle diğer tedavi yöntemlerinden verim alamamış hastalar için uygundur. Hastaların genel olarak ortak özelliği, vücut kitle endekslerinin 40kg/m2’nin  üzerinde olmasıdır.

Cerrahi işlem laparoskopik olarak gerçekleşmekte, 45-90 dakika içerisinde tamamlanmakta ve hasta 1-2 gün içerisinde evine taburcu edilmektedir. Mide bandının çıkarılması şart değildir ve doktorun uygun gördüğü süre boyunca midenin üst kısmında durabilmektedir.

Mide bandı ameliyatlarında, bandın yerleştirilmesi için 2 ayrı yöntem çok sık kullanılmaktadır, bunlar;

  • Perigastrik Teknik (PGT)
  • Pars Flaccida Tekniği (PFT)’dir.

Üç ayrı bilimsel çalışma, pars flaccida tekniğinin (PFT) daha güvenli olduğunu ve daha düşük seviyelerde bant kayması ile sonuçlandığını doğrulamıştır.
 

Mide bandı ameliyatı sonrası kilo kayıpları;

  • İlk 3 ayda fazla kilolarının %20’si,
  • 6. Ayda fazla kiloların ortalama %30’u,
  • 12. Aya varıldığından fazla kiloların ortalama %40’ı ve,
  • İlk 2 yılın sonunda hastalar fazla kilolarının ortalama olarak yarısından fazlasını vermektedirler.

Ancak yukarıdaki kilo kayıpları ortalamalardır. Kişiye özel kilo kayıpları hastadan hastaya ve yaşam tarzına göre  %25 ile %80 arasında değişiklik göstermektedir. Mide bandı ameliyatı diğer obezite cerrahilerinde de olduğu gibi birçok kronik hastalığı geriletmekte ve kanser vb. diğer hastalıklara yakalanma risklerini de azaltmaktadır.