Tekrar Gastrik Bypass

Gastrik Bypass cerrahisi hastaların çoğunda başarılı olmaktır. Ancak bazı hastalar için, tekrar kilo kazanımı sebepli, revizyon gastrik cerrahisi yapılabilmektedir. Araştırmaların gösterdiği üzere;  morbid obezlerin %20’si ve süper obezlerin %35’i, Gastrik Bypass cerrahisi sonrası verdikleri kiloların %50’sinden fazlasını geri almışlardır.

Revizyon Gastrik Bypass cerrahisinde yine aynı riskler söz konusu olacaktır bu yüzden 2.bir cerrahiye gerek kalmaması için hastaların ilk obezite cerrahisi sonrası diyetlerine ve yaşam tarzlarına sıkı sıkıya bağlı kalmaları gerekmektedir.

Revizyon Gastrik Bypass cerrahisinde birçok method kullanılabilmektedir. Mide bandı veya mide balonu sonrasında da tekrar kilo alımında bu cerrahi yöntem kullanılabilmektedir. Genişlemiş olan mideye müdahale edilir. Şiddetli reflüsü olan hastalarda Duedonal Switch ameliyatlarından sonra Gastrik Bypass’a dönüşüm uygun olmaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi; gastrik bypass’ın çok güçlü bir prosedür olduğu ve genellikle revizyon ameliyat gerektirmediğidir. Öncelikli olarak, midenin bazı kesimlerinin genişlediği durumlarda, çeşitli endoskopik yöntemler denenmektedir.