Obezite Cerrahisi nedir?

ameliyat yapan doktor

Obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi); son yıllarda çok sık uygulanmakla birlikte, cerrahi olmayan diyet ve egzersiz yöntemleriyle fazla kilolarından kurtulamamış obezite hastaları için uygulanan cerrahi işlemlerin tümüne verilen isimdir.

Bilinen ve en sık kullanılan obezite cerrahiler;

 • Tüp Mide Ameliyatı,
 • Gastrik bypass ameliyatı,
 • Mide Bandı (Mide kelepçesi) prosedürü,
 • Mide Balonudur.

Ayrıca gelecek dönemleri için umut verici birçok yeni obezite cerrahisi yöntemi test aşamasında bulunmaktadır. Deneysel çalışmalar sayfamızdan bu yöntemlere de ulaşabilirsiniz.

Obezite cerrahisiyle ilgili en önemli konulardan birisi, genellikle vücut kitle indeksi 30’un üstünde olan hastalara uygulanmaktadır. Gerekli analizi cerrah uzman ekibiyle birlikte gerçekleştirir. Obezite cerrahisi şeker, tansiyon gibi birçok obezite ilişkili hastalığın tedavisinde de yararlı olur.  Obezite cerrahisinin başarılı olabilmesi için hastanın ameliyat sonrası hayat tarzını değiştirmesi gerekmektedir. Eski alışkanlıklarına dönmesi tekrar kilo almasına sebep olabilmektedir ve bu durum çok yaygındır,  bu yüzden obezite cerrahisi için bir amaç değil, bir araçtır denilmektedir.

Obezite cerrahilerinin amacı genel olarak hastanın az besinle daha doygun hissetmesini sağlamaktır. Böylece hasta daha az kalori alır ve bunu egzersizlerle kombinlediğinde fazla kilolarının çok büyük bir kısmından kurtulmuş olur.

Obezite cerrahileriyle ilgili kullanılan yöntemler;

 1. Tüp Mide Ameliyatı
  Genellikle tercih edilen bu yöntem obez hastalarda belli sağlık sorunları oluşması sebebiyle sıkça tercih edilmektedir. Tüp mide ameliyatı hakkında detaylı bilgileri tüp mide ameliyatı yazımızdan takip edebilirsiniz.
 2. Mide Balonu Ameliyatı
  Endoskopi yöntemi ile gerçekleştirilen bu ameliyat mideye gerekli miktarda balon yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Obezite tedavisinde kullanılmakta olan bu yöntemi mide balonu ameliyatı yazımında daha ayrıntılı olarak görebilirsiniz.
 3. Mide Bandı Ameliyatı
  Vücut kitle indeksi 30+ olan hastalara uygulanabilen bu yöntem ile yemek yerken daha doygun his sağlanmakta ve kilo kaybuna yardımcı olunmaktadır. Laparoskopik olarak gerşekleştirilen bu tedavi hakkında mide bandı ameliyatı yazımından detaylara ulaşabilirsiniz.
 4. Gastrik Bypass Ameliyatı
  Bağırsakta gerçekleşen gıda emiliminin azaltılması ile kilo vermeyi amaçlayan bu yöntem dünyada ve ABD de en çok tercih edilen obezite cerrahisi yöntemidir. Detaylı bilgiye gastrik bypass ameliyatı yazımıza bakarak ulaşabilirsiniz.