Obezite Cerrahisi sonrası İyileşme Süreci

Obezite cerrahilerinden sonra hastalar genellikle ameliyattan ilk 2-3 gün sonrasını kapsayacak sürede hastanede kalırlar. Cerrah hem hastasını kontrol altında tutmuş olur hem de oluşabilecek bir komplikasyona karşın hemen önlem alabilir. Obezite cerrahisi geçirecek hastalar 2-3 haftalık bir izin planlaması yapmalı, iş veya okul durumu varsa izin almalıdırlar.

Ameliyatlar laparoskopik olarak gerçekleştiği için ameliyat sonrası ağrılar minimum seviyededir. Laparoskopik cerrahinin bir diğer avantajı da kesiler çok ufak olmaktadır ve iyileşme sürecinde izler neredeyse belli olmaz. Obezite cerrahilerinden sonra ilk aylarda hastalar çok hızlı kilo verirler, özellikle tüp mide ve gastrik bypass ameliyatlarından sonra, ilk 6 ay içerisinde fazla kilolarının yarısını verebilmektedirler. İyileşme sürecinde, ameliyattan hemen sonra, sıvı besinlerden katı besinlere 2-3 hafta içerisinde geçilir. Bu süre zarfında mide artık ufaldığı için hasta çok az besinle doygun hissetmektedir. Gerekli vitamin ve mineral takviyeleri, ağrı kesici ilaçlar hastaya reçete ile cerrahı tarafından sağlanır.

İyileşme sürecinde obez hastasının varsa diyabet, hipertansiyon gibi diğer kronik hastalıklarında da iyileşme görülebilir. Aktivite olarak doktorun öngördüğü hafif egzersizler iyileşme sürecinin vazgeçilmezleri arasındadır ve hastanın kendini çok daha dinç ve motive hissetmesini sağlar. İyileşme sürecinde en önemli destek aile ve sağlık ekibi tarafından sağlanmalıdır. Ayrıca online destek gruplarına da katılım sağlanabilir. Hastanın tam olarak normal hayatına dönmesi dört ile altı haftayı bulmaktadır.