Türkiye'de Obezite Cerrahisi Fiyatları

4 şubat 2018 tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ‘nun yayınladığı tebliğde açıkca belirtilen durumlar;

 • BMI (Vücut Kitle İndeksi) > 40 olan kişilerde; belirli doktorların içinde bulunduğu bir sağlık kurunun rapor düzenlemesi gerekmektedir. Ardından operasyon sigorta kapsamında gerçekleştirilebilmektedir.
 • BMI (Vücut Kitle İndeksi) 35-40 arası olan kişilerde obeziteye eşlik eden (koroner arter, diabetes mellitus, hiperlipidemi, hipertansiyon, uyku apnesi, hareket kısıtlılığına neden olan dejeneratif osteoartrit ve vertebral disk bozuklukları) hastalıklarından birisi bulunmalıdır. Ayrıca sağlık kurulu raporunda; uzman kontrolünde en az 6 ay yaşam tarzı değişikliği ve/veya medikal tedavi ile kilo verilemediğinin belirtilmesi gerekmektedir. Belirli doktorların içinde bulunduğu bir sağlık kurunun rapor düzenlemesi gerekmektedir. Ardından operasyon sigorta kapsamında gerçekleştirilebilmektedir.

Sağlık kurulu, hizmeti veren sağlık hizmeti sunucusunda görevli hekimlerden oluşur ve düzenlendiği sağlık hizmeti sunucusunda geçerlidir.

Obezite cerrahisinin yapılacağı sağlık tesislerinin tescili yapılmış üçüncü seviye erişkin yoğun bakım servisi ve endoskopi ünitesi ile obezite şartlarına uygun alt yapı ve cerrahi donanım şartlarını haiz ameliyathanesi bulunmalıdır.”

Detaylı bilgi ve kaynakça için; http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180204-11.htm

Obezite Cerrahisi yöntemine göre fiyatlar

 • Tüp mide ameliyatı
  Obezite cerrahisi olarak yapılan tüp mide ameliyatı hakkında fiyat bilgileri için tüp mide ameliyatı fiyatları bölümünden bilgi edinebilirsiniz.​
 • Mide balonu ameliyatı
  Mide balonu hakkında fiyat bilgisi için mide balonu ameliyatı fiyatları sayfamıza göz atın.
 • Mide bandı ameliyatı
  Mide üzerine yerleştirilen bir bank yardımı ile kilo vermeyi hedefleyen bu obezite cerrahisi yöntemi için mide bandı ameliyatı fiyatları sayfamıza bakınız.
 • Gastrik Bypass Ameliyatı
  Bağırsak emilimini azaltarak kilo vermeyi hedefleyen bu yöntem için gastrik bypass ameliyatı fiyatları sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz.